SOĞUTMA KULELERİ

Ters Akışlı Soğutma Kuleleri

Ters akışlı soğutma kulelerinde havanın su akışına ters olarak hareketi sağlanmaktadır.

Dolgu malzemesinin altındaki açık alana çekilen hava buradan yukarı doğru hareket etmektedir.

Su, havanın temas alanını ve temas süresini arttırarak ısı transferinin arttığı dolgu malzemesi içinden geçer.


Çapraz Akışlı Soğutma Kuleleri

Çapraz akışlı soğutma kulelerinde hava yatayda hareket ettirilirken su dikey olarak aşağı akmaktadır.

Temas yüzeyini ve süresini arttıran dolgu malzemesi boyunca su akışı ile en iyi ısı transferi sağlanır. Çapraz akış hava akışının su akışına dik yönlendirildiği bir tasarımdır.

Hava, soğutma kulesinin birden fazla düşey yüzeyinden girerek dolgu malzemesi ile buluşur. Su (hava akışına dik) dolgu malzemesinden yerçekimi ile akar. Hava dolgu malzemesi boyunca ilerler ve böylece merkez (toplama) bölümüne ulaşır. Son olarak nem yüklü hava fan tarafından atmosfere iletilir.

Çapraz akışlı soğutma kulesinin üst kenarına yakın konumlandırılmış dağıtıcı veya sıcak su kanalı dibindeki nozul veya deliklerden yerçekimi sayesinde dolgu malzemesi boyunca dağılır.


Hibrid Soğutma Kuleleri

Hibrid soğutma kulelerinde hem hava hem de su soğutma akışkanı olarak kullanılmaktadır. Hibrid soğutma kuleleri sislenme yapmama özellikleri ile de bilinmektedir. Hibrid soğutma kuleleri proses akışkanının finli (kanatçıklı) demetlerde soğutulan hava ile ön soğutma yapıldığı ıslak tip soğutma kuleleridir.

Hibrid soğutma kulelerinde baca dumanı soğutma kulesini terk etmeden önce kuru sıcak hava karışımıdır. Bu hava akışı soğutulacak suyun havayı ısıtması ile ortaya çıkar. Bu nedenle havayı ısıtmak için ilave bir enerji ihtiyacı olmaz.


Hava Soğutmalı Yoğuşturucular (ACC)

Hava soğutuculu yoğuşturucular soğutma yapmak için büyük miktardaki su ihtiyacını saf dışı bırakırlar. Direkt kuru soğutma seçeneği deniz suyu veya dere suyu yerine dıştan hava ile soğutulan finli (kanatçıklı) tüplerdeki proses akışkanının yoğuşmasıdır.

Soğutma yoğuşmasını sağlayan havanın dolaşımı için iki alternatif vardır, havanın fan ile tahriki veya havanın doğal akışıdır. Hava soğutmalı yoğuşturucular esnek kombinasyonda ve isteğe bağlı A Frame (A- Tipi Yapı) veya V Frame (V Tipi Yapı) biçimindedirler. Finli (kanatçıklı) tüpler ACC nin kalbini teşkil etmektedirler.


Kuru soğutmanın geleneksel ıslak soğutmaya üstün yönleri:

 • Enerji verimliliği
 • Düşük bakım ihtiyacı
 • Su sarfiyatının olmaması
 • Uzun servis ömrü
 • Uygun maliyet

 • Su kıtlığının olduğu kurak bölgelerde veya sıkı çevresel yönetmeliklerin su kullanımına müsade etmediği ülkelerde kuru soğutma harika bir çözüm olmaktadır.
  Beton

  NSCT ülkesinde lider pozisyondaki beton soğutma kulesi üreticisi ve ihracatçısıdır...

  Daha fazla oku

  Emprenyeli Ahşap

  NSCT çapraz akışlı ve ters akışlı olarak tasarlanan emprenyeli ahşap Soğutma kuleleri ile çok geniş bir ürün gamı sunmaktadır...

  Daha fazla oku

  CTP/FTP

  Konstrüksiyondaki süre kazancı soğutma kulesi endüstrisinde tüm projeyi ekonomik yapan önemli bir faktördür...

  Daha fazla oku

  Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?

  Bize Ulaşın